silikon ameliyatı

Silikon implant olarak da bilinen meme protezleri ile göğüsleri küçük olan bayanların bu sıkıntılarını gerçekleştirilen operasyon, göğüs büyütme ameliyatı olarak adlandırılmaktadır. 
Tanımdan da anlaşılacağı üzere göğüslerin büyütülmesi, yerleştirilen protezler ile gerçekleştirilmektedir.

Meme küçüklüğü en önemli şikayettir ama bunun yanı sıra memelerin ayrık olması, şaşı olması, farklı büyüklükte yani asimetrik olması veya sarkık olması gibi bir sürü sorun da söz konusu olabilir. Farklı büyüklükteki memelerin de yine farklı boyuttaki silikonlarla eşitlenmesi mümkündür.

Uygun boy silikon takılmazsa yani örneğin zayıf ve göğüs kafesi dar bir kadına çok büyük silikon takılırsa dışarıdan elle hissedilir. Buna engel olmanın tek yolu omuz ve göğüs kafesine uygun silikonun takılmasıdır.

Silikon büyüklüğüne nasıl karar veriyoruz ?

Buna karar verirken en önemli husus meme büyütme yapacağımız bayanın istekleri. Bu tek başına yeterli bir kriter olma özelliğine sahip değil. Çünkü yukarıda bahsettiğim en basitinden silikonun elle hissedilmesi sorunu veya benzer sorunlar çıkacaksa bunu hastaya önceden bildirmek gerekir. Bu konuda tecrübeli olan kişi ameliyatı yapacak olan estetik cerrah sonuçta. Çok iyi bir görüşme ve muayene gerekiyor. Bazen bize ellerinde resimlerle geliyorlar. Bu resimlerde kadınların tek baktığı şey meme büyüklüğü ve formu oluyor. Oysa bunu değiştirecek o kadar çok değişken var ki. Bir kere fiziki özellikler çok önemli. Uzun boylu kadınla kısa boylu kadına takılacak silikon farklı, zayıf ve dar omuzlu yada hafif kilolu veya geniş göğüs kafesine sahip kadına takılacak silikon çok farklı. Baktığımız fiziki özellikleri şöyle listelersek:

  1. Boy
  2. Kilo
  3. Göğüs kafesi genişliği
  4. Omuz genişliği
  5. Memelerde sarkma olup olmaması, varsa oranı
  6. Memelerin büyüklüğü
  7. Memelerin göğüs kafesine yapışma yerleri
  8. Memelerde asimetri olup olmaması
  9. Göğüs kafesinde deformite olup olmaması

Görüldüğü gibi sadece fiziksel açıdan bir çok değişken var silikon boyutunu belirleyen. Bunun yanı sıra sosyal ve psikolojik faktörleri de unutmamak gerekiyor. Psikolojik faktörlere örnek verecek olursak: Yıllarca düz göğüs ile yaşamaya alışmış kadınla bazen silikon taktırdıktan sonra bundan utanarak bol giysiler giymeye başlıyorlar. Böyle durumları önceden tespit etmek gerekir. Birde ben hastamın bu konudaki kararlılık düzeyini değerlendirmeye çalışırım. Kesin kararlı değilse meme büyütme ameliyatını yapmam.

Sosyal faktörler ise şöyle: Eşin, yapılan işin ve dışarıdaki hayatın parametrelerini de çok iyi değerlendirmek gerekiyor. Eş konusu çok önemli. Sonuçta memeler cinselliğin önemli bir parçası. Eşlerin de görüş birliği içinde olmasında yarar var. İş konusu ise en az eş konusu kadar önemli. Bazı işler var ki büyük silikonlarla rahat edemeyebilirken, bazı işler var ki büyük silikonlar avantaj. Dışarıda, sokakta vs davranışları da değerlendirerek silikon boyuna karar vermek gerek.

Silikon tipleri

Silikonları üretim maddelerine ve şekillerine göre sınıflamak mümkün. Üretim materyallari sınıflaması artık sadece teorik bilgi. Çünkü eski tip, serum fizyolojik içeren silikonlar kullanılmıyor. Sadece içi ve dışı tamamen silikondan üretilen meme protezleri kullanılıyor.

Şekillerine göre ise damla silikon ve yuvarlak silikon olarak ayrım yapıyoruz. Damla silikon üst kısmı daha ince alt kısmı daha dolgun, yani aslında memeye çok benzeyen protez tipi. Bu yüzden anatomik protez de deniyor. Yuvarlak protez ise tamamen alt ve üst kısmı dolgun olan meme silikonu tipi. Bunları tercih ederken yukarıda bahsettiğim kriterleri göz önüne alarak meme büyütme ameliyatını yapıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here