Meme küçültme ameliyatını düşündürecek kadar büyük memeler kadın vücudunun erken yaşlanmasına sebep oluyor. Memeleri büyük olan bir kadının 20’li yaşlarda duruşu kamburlaşmaya, omuzları çökmeye başlıyor. Meme kadın güzelliğini taçlandıran bir mücevher olmaktan çok sırtı kamburlaştıran istenmeyen bir yük haline geliyor. Üstelik bu durumun oluşmasını önlemek kişinin elinde olan bir durum değil.

Genetik nedenlere bağlı bir durum söz konusudur. Ailede geçmişte benzer sorunları olan, hatta meme küçültme ameliyatı olmuş veya olmayı düşünmüş kişiler mutlaka vardır. Kilo vermekle de memeler küçülmez. Daha çok sarkarlar. Spor yapmakla dikleşmezler. Büyük memeler ile ne kadar etkili spor yapılabilir bir de onu siz düşünün.

Erken adet gören kızlarda memelerin erken oluşması ve giderek büyümesi meydana gelir. Bu durum ergenlik çağındaki bir kız için gerçekten iç karartıcı bir durumdur. Tüm spor faaliyetleri ve hatta sosyal hayattan uzak durmaya neden olan bu durumu gizleme çalışmak için meme küçültme ameliyatını düşünmeye başlamadan önce çeşitli formüller bulmayan çalışan genç kızlar memelerini çeşitli şekillerde sıkıştırarak saklamaya çalışırlar. Bu durum memenin daha da şekilsizleşmesine, kareleşmesine ve meme derisinin deforme olmasına neden olur. Bu durumda ilerde evleneceksin, çocuk sahibi olacaksın bu nedenle bu memeleri bu şekilde taşımaya devam et demek biraz acımasızca. Genç kızlığın nimetlerinden mahrum kalıp erkenden kadın sınıfına yükselmek oluyor bu.

Meme büyüklüğü çeşit çeşit. Bize başvuran hastalar çeşitli yaşlarda ve farklı vücut tipine sahipler.  Bu nedenle meme küçültme için yapılacak cerrahi girişimin zamanlaması ve tekniğin seçilmesi de ona bağlı olarak değişiyor. Buna ait kendi bakış açımı ve tercihlerimi sizlerle paylaşmak isterim.

1- 16 ile 19 yaş arası dev memeye sahip kızlar:

Ailenin rızasıyla bu yaşta meme küçültme işlemi yapılmasına karşı değilim. Meme bezinin iç kısımda kalan bölümü korunarak mümkün olan en küçük boyutun sağlanması uygun olur. Bu durumda ileri gebelikler sonrası kesinlikle süt veremez anlamına gelmez. Ancak bu risk yine de söz konusudur. Fakat burada öncelik genç kızı yaşına uygun bir hayat standardına kavuşturmaktır.

2- 19 yaş sonrası evlilik öncesi başvurular:

Bu durumda meme çok aşırı büyük değil ise gebeliklerden sonra meme küçültme işlemi tercih edilebilir. Ancak büyük meme sarkar, bu da göze hoş gelmeyen meme görünümüne neden olur. Bu durumda meme bezinin orta bölümü korunup çok küçültmeden toplama işlemi yapılabilir. Bu da görsel sıkıntıyı büyük oranda düzeltir.

3- Gebelik dönemleri arasında yapılan başvurular:

Burada kişinin memesinin durumundan psikolojik ve sağlık açısından ne kadar rahatsız olduğuna göre karar alıyorum. Boyun, bel fıtığı gibi rahatsızlıklar başlamışsa bence meme küçültme ileri de doğum planı da olsa gerekli ölçüde yapılmalıdır. Bebeğe bakabilmesi için başta annenin de sağlıklı olması lazımdır. Süt verememe riski ikinci planda kalmalıdır.

4- Gebelik ve doğum işlemleri bittikten sonra yapılan başvurular:

Bu dönemde amaç mümkün olan en küçük ve estetik formda memeye kavuşmak olmalıdır. Karar rahatça alınır. Meme küçültme tekniği memenin büyüklük ve sarkma oranına göre tercih edilir.

5-Sigara içenlerde, şeker hastalığı gibi kronik hastalığı olanlarda meme küçültme başvurusu:

Derinin beslenmesini etkilen her hastalık ve toplumumuzda çokça tüketilen sigara yara iyileşmesini negatif yönde etkiler. Bu durumda geç iyileşen yaranın izleri de kötü olur. Bu nedenle bu gibi durumlarda daha sağlamcı olan meme küçültme cerrahi teknikleri tercih ediyorum. Mümkünse sigaranın ameliyat önce ve sonrası dönemde bırakılmasını sağlamaya çalışıyorum. Kronik hastalığı olan kişilerde ise hastalığın kontrol altında olmasına dikkat ediyorum.

Bir önceki makalemiz “Estetiğin de modası var” başlığı ile, estetikte modanın zaman içinde değişimini anlatmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here