meme estetiği

Meme Estetiği Nedir?

Meme estetiği, memelerinin büyük veya küçük olması yanı sıra, şeklinden de memnun olmayan kadın veya erkeklere, memelerin güzel bir form kazanması için yapılan operasyonlara verilen genel isimdir. Memeler büyük ise meme küçültme, küçük ise meme büyütme, sarkık ise meme dikleştirme, asimetrik ise eşitleme yapılmasıdır. Erkekte meme büyüklüğü jinekomasti adıyla anılır. Bundan kurtulmak için yapılan jinekomasti ameliyatı da meme estetiği grubuna girer.

Estetik konusu bir hayli önemli ve kayda değer bir noktaya temas eder. Çünkü insanlar dış görünüşleri ile çok güzel ve hoş hissetmek isteyeceklerdir. Bu anlamda da özellikle kadınların daha çekici, daha güzel görünmek için bir takım adımlar attığı fark edilebilir. Bununla beraber erkeklerin de çeşitli sebepler ile bir takım estetik operasyonlar içinde yer aldıkları söylenebilir. Göğüs estetiği, diğer bir adıyla meme estetiği de sıklıkla uygulanır.

Meme Estetiği Uygulaması

Günümüzde estetik denildiği zaman en çok uygulanan alt dallar arasında meme estetiği de vardır. Kadınlar daha dik, daha dolgun hatlara sahip memeler ile güzel olmak isterler. Bunun için de bir takım şekillendirmelere ihtiyaç duyulabilir. Çünkü herkes bu tarz çekici bir fiziğe sahip olmayabilir. Formda olmayabilen, çeşitli hastalıklar nedeni ile görüntüsünde değişimler olabilen kadınların bu ve benzer nedenlerden dolayı meme estetiği yaptırdıkları da fark edilebilir. Yine bir diğer neden de kilo alıp vermelerdir. Doğum sonrası emzirme, yaşlılık ve diğer unsurlar da görsel anlamda kötü bir duruşa neden olacağı için kadınlar memelerine estetik operasyon isteyebilirler.

Meme estetiği de tüm bu sorunlara çare olabilmektedir. Sarkan memeler toparlanabilir, küçük boyutlu memeler daha da büyüyebilir ya da kanser tedavisi sırasında kaybedilen memelerin yeniden vücuda kazandırılması söz konusu olabilir. Kısacası her türlü sıkıntının çözülmesinde meme estetiği etkin şekilde değerlendirilebilir. Dünya çapında da yoğun olarak değerlendirilen bu tarz estetik operasyonlar sayı bakımından oldukça yüksektir.

Meme Estetiği Operasyonlarındaki Ana Amaçlar

Yukarıda da bahsedildiği gibi bir takım sıkıntılardan sonra memelerin boyutlarına ilişkin bazı sorunlar yaşanabilir ya da memeler istenildiği gibi bir form tutmayabilir. Bunların üzerine yapılan meme estetiği operasyonlarında ise meme büyütme, meme küçültme ya da memeleri toparlama ve form kazandırma amaçları gerçekleştirilmeye çalışılır. Bu şekilde kadınların vücut görüntüsü de daha güzel şekilde değiştirilebilir. İlla ki memelerin büyük olması gerekmez, bazı kadınlar çok büyük olan memelerini küçültüp toparlatmak da isteyebilirler. Sonuçta daha diri duran, daha dik bir görüntü yakalanabilir.

Meme estetiği ameliyatlarında ister büyütme olsun, ister küçültme olsun, ister farklı amaçlar düşünülsün muhakkak teknikler de değişir. Meme küçültürken yağ dokunun bir kısmının alındığı fark edilirken, meme büyütürken ise protez silikon ekleme işlemleri görülebilir. Yani her bir operasyon kendi tekniğine sahiptir.

Diğer yandan elbette ki meme estetiği operasyonlarından sonraki tedavi süreci bir hayli önem taşır. Kadınların bu süreçte doktorlarının tavsiyelerini dinlemeleri çok önemlidir. Korse giyilme süresi, yapılacak ve yapılmayacak hareketler mutlaka öğrenilmelidir.

Ek olarak meme estetiği ameliyatları yalnızca kadınlar için değil erkekler için de uygulanabilir. Hormonal dengesizliklerden veya kilo sonucu oluşan jinekomasti gibi operasyonlar erkekler tarafından tercih edilebilir.

Bir önceki makalemiz ” meme silikonu ” adını taşıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here