Jinekomasti – erkek memesinde büyüme neden oluşur ?

Ergenlik döneminde; erkeklerin memelerinde, hormonal nedenlerle büyüme, dolgunluk ve hassasiyet olması doğaldır. Çünkü vücut bir hormon karmaşası içindedir.

Geçici olması gereken bu durum, çeşitli nedenlerle kalıcı hale gelirse jinekomasti olarak adlandırılır. Bu dönemde kilo fazlalığı olan erkeklerde jinekomasti gelişme olasılığı daha yüksektir. Jinekomastisi olan gençler bol kıyafetler giyinerek, kambur yürüyerek bunu gizlemeye çalışırlar. Özellikle yazın sırf bunu gizlemek için denize bile girmezler.

Jinekomasti çoğunlukla yukarıda tanımlandığı şekilde karşımıza çıkmasına rağmen, bazen hormonal, tümoral nedenler (testis tümörü ) veya kullanılan ilaçlara bağlı olarak, tek veya çift taraflı jinekomastiye rastlanabilir.

Söz edilen durumların ayırıcı tanısı için ayrıntılı bir öykü, görüntüleme teknikleri (ultrasound, MR gibi) ve hormon analizleri gerekebilir. Klasik jinekomasti ergenlik döneminde başlayıp devam ederken, diğer nedenlerle oluşan jinekomastiler daha ileri yaşlarda ortaya çıkabilir ve tek taraflı görülme oranları daha yüksektir.

Jinekomasti nasıl sınıflanır ?

Büyüklüğü ve derideki bolluğa göre jinekomasti 4 gruba ayrılır.

Birinci evrede büyüklüğü sınırlı ölçülerdedir, deride gevşeklik veya sarkma yoktur.

İkinci evrede ise irice bir kadın göğsü gibidir, ancak deride sarkma oluşmamıştır.

Üçüncü evrede ise ek olarak deride cerrahi tedavi gerektirecek ölçüde gevşeklik vardır

Dördüncü evre meme, gerçek bir kadın memesi gibidir.

Jinekomasti ameliyatı kaç yaşından itibaren yapılabilir ?

Ergenlik döneminin bitmesiyle 17 yaşından itibaren Jinekomasti ameliyatı yapılabilir. Ama çok psikolojik sınıtı yoksa bütün estetik ameliyatlar gibi 18 yaşın bitmesi beklense daha iyi olur.

Jinekomasti nasıl tedavi edilir ?

Sadece liposuction yapılacak hafif vakalar sakinleştirici ilaçlar kullanılarak lokal anestezi ile ameliyat edilebilir. Meme bezinde küçültme de planlanan hastalarda ameliyat süresi biraz daha uzayacağından genel anestezi tercih edilir. Ameliyat 50 ile 90 dakika arasında tamamlanır.

Birinci evre jinekomasti koltuk altından girilerek yapılacak liposuction işlemi ile kolaylıkla tedavi edilebilir. İkinci evre jinekomastisi olan hastalarda da liposuction işlemi uygulanır. Ameliyat esnasında, liposuction işlemi sonrası meme başı altı dokuda yeterli azalma olduğuna kanaat getirilirse meme bezinin cerrahi olarak çıkarılması gerekmez. Genellikle genç yaşta olan bu hastalarda kullanılan göğüs korsesi ve spor ile bollaşan deri tatmin edici ölçüde toplanır. Eğer liposuction sonrası meme başı altındaki meme bezi hala belirgin ise meme başı altından yapılan ay şeklinde kesiden girilerek meme bezi küçültülür.

Üçüncü evre ve dördüncü evre jinekomastide liposuction ve meme bezi çıkartma işlemi bir arada gerçekleştirilir. Hasta genç ise ve ileri derecede büyüklük yoksa oluşan deri bolluğunun toplanma şansı yüksektir. İleri yaşlarda derinin toplanması çok zordur. İleri derecedeki vakalarda derinin de meme bezi gibi kadınlardaki meme küçültme ameliyatlarına benzer teknikle toplanması gerekir. Meme bezinin cerrahi olarak küçültüldüğü vakalarda, bölgeye dren yerleştirilir. Drenin amacı ameliyat bölgesine birikebilecek serum ya da kan gibi maddelerin dışarıya alınması ve bunlara bağlı sorunların yaşanmasının önlenmesidir. Dren genellikle 24-48 saat içinde çekilir.

Jinekomasti ameliyatı öncesi nelere dikkat edilmelidir?

Jinekomasti ameliyat öncesi dönemde 10 gün süreyle aspirin alınmaması, bazı laboratuvar kontrollerinin yapılması gereklidir. Ayrıca hastanın geçmişindeki önemli rahatsızlıklar ve sürekli kullandığı ilaçlar varsa mutlaka doktora bildirilmelidir. Sigara içimi tüm ameliyatlarda olduğu gibi jinekomasti ameliyatında da istenmeyen bir davranıştır. Yara iyileşmesini olumsuz etkiler.

Ameliyat sonrası nelere dikkat edilmelidir ?

Lokal anestezi altında jinekomasti ameliyatı olan hastalar aynı gün, genel anestezi altında ameliyat edilen hastalar ertesi gün evlerine gidebilirler

Ameliyattan hemen sonra göğüs korsesi giyilmeye başlanır. Bu korsenin kullanımı oldukça kolaydır. Korse üç hafta sürekli giyilmelidir. Üçüncü haftadan sonra sadece gündüz, özellikle ağır aktiviteler yapılırken korsenin giyilmesi faydalı olur. Bu süre de yaklaşık 6 haftadır.

Ameliyat bölgesinde ilk günlerde bir ödem, hassasiyet, ağrı hatta morluklar oluşabilir. Bunlar genellikle ilk 2-3 günden sonra giderek azalmaya başlar. Hassasiyet haftalarca sürebilir. Uyuşmalar, batmalar, yanmalar günlük hayatı zorlaştıracak boyutlarda olmasa da hastanın şikâyetleri olarak karşımıza çıkabilir. İkinci haftadan sonra havuz ve denize girmeye müsaade edilir. 6 hafta süreyle de buhar banyosu, sauna, solaryum gibi ödeme yol açabilecek faktörlerden kaçınmaya çalışılır. Benzer şekilde ağır sporların yapılması ve göğüs bölgesine darbe alınabilecek aktivitelerden 6 hafta süre ile kaçınılması gerekmektedir.

Jinekomasti ameliyatı sonrası memenin tekrar büyüme riski var mı?

Kişi eğer çok aşırı kilo almaz ise jinekomastinin tekrar oluşma ihtimali yoktur. Sonradan alınan bazı anabolik ilaçlar, aşırı alkol kullanımı, yada bazı rahatsızlıklar nadir de olsa jinekomastinin tekrar oluşmasına sebep olabilir. Yaşlılık ve beraberinde aşırı kilo alımı da bu riski arttırır.

Jinekomasti ameliyatının riskleri nelerdir?

Kanama ve buna bağlı kan toplanması her cerrahi girişimde olduğu jinekomasti ameliyatından sonra da mümkündür. Dren kullanımı ile bu risk azaltılabilmektedir.

Enfeksiyon ihtimali kullanılan antibiyotikler ile oldukça azaltılmıştır.

Göğüs kafesinde düzensizlikler oluşabilir. Bu durum yapılan masajlar ile büyük ölçüde giderilebilir. Eğer kalıcı bir durum söz konusu ise yağ enjeksiyonu ile bu durum düzeltilebilir.

Liposuction ile yapılan jinekomasti ameliyatlarında uzun süren uyuşukluklar, karıncalanmalar ve renk değişiklikleri görülebilir. Bunlar genellikle zaman içinde düzelir.

Jinekomasti hakkında herşey

Yunanca kadın anlamına gelen gyne ve meme anlamına gelen mastos kelimelerinin birleşiminden türetilmiştir. Erkekte kadın tipi meme büyümesi varlığı durumudur. İstediği kıyafeti giyememe, arkadaşları tarafından alay edilme, yazın denize girememe, kendine güven kaybı gibi daha çok sosyal ve psikolojik sağlığı bozan şikayetlere sebep olur.

1- Jinekomasti sebepleri nelerdir?

Sebebi tam olarak bilinmemektedir. Çoğunlukla ergenlik öncesi ve sırasında alınan fazla kiloların jinekomastiye sebep olduğu düşünülmektedir. Çünkü yağ dokusu testosteronun östrojene dönüşmesini arttırır. Bazı hormonal dengesizlikler de suçlanmaktadır. Aslında erkeklerde erkeklik hormonu testosteron yanı sıra kadınlık hormonu olan östrojen de salgılanmaktadır. Sanırım bir şekilde ergenlik sırasında östrojenin bir dönemliğine de olsa yanlışlıkla veya doğanın yapmak istediği bir sebeple östrojen fazla salgılanıyor olabilir. Bu da bazı kadınsı özelliklerin, olması gerektiğinden fazla öne çıkmasına sebep oluyordur. Çoğu jinekomasti vakası ergenlikten sonra kendiliğinden düzelir. Yaşlılıkta yağlanma ve deri sarkması yüzünden bu çağlardaki erkeklerin çoğunda görülür.

2- Jinekomastinin sağlık açısından zararı var mı?

Sağlık açısından bir zararı yoktur. Sadece görsel sıkıntı yaratır. Ama nadir de olsa bazı hastalıkların belirtisi olabilir. Testesteron azlığına sebep olan Klinefelter’s Sendromu, testislerin alınması, östrojen artışına sebep olan testis tümörleri, böbrek üstü bezi tümörleri, böbrek yetmezliği, siroz, hemodiyaliz, hipertroidi, hipotroidi, karaciğer tümörleri, hermafroditizm, uzun süreli ilaç kullanımları (alkol, amfetamin, simetidin, trisiklik antidepresanlar, marihuana, vücut geliştirmede kullanılan anabolik steroidler, vs), testise travma ve radyasyon, erişkin kabakulak enfeksiyonu, leptomonas enfeksiyonu, spinal kord zedelenmesi, kötü beslenme,  bazı akciğer kanserlerinde tümörün beta hCG üretmesi, HIV enfeksiyonu, nadiren primer olarak androjenlerin sebebi henüz açıklanamayan bir yolla östrojene dönüşümü, alkolizm, hormon kullanımı, hormon salgılayan tümörler jinekomastiye sebep olabilir: Kaynak: Wikipedia

3- Jinekomastinin tedavisi nedir?

Bir hastalığa bağlı ise öncelikle onu tedavi etmek gerekir. Hastalık söz konusu değilse tedavi sadece cerrahidir. Liposuctionla yağ dokusu alınır. Ameliyatla meme dokusu alınır. Aşağıda bu konuları daha detaylı açıklayacağım.

4- Kaç çeşit jinekomasti vardır?

Tıbbi olarak 3 çeşit jinekomasti vardır. lipomatöz, glanduler, mixt. Lipomatöz jinekomastide yağ dokusu artışı söz konusu iken glanduler tipte hakiki meme dokusu büyümüştür. Mixt tip ise adından da anlaşılacağı üzere hem meme dokusu hem de yağ dokusu büyümesi şeklinde görülür. Çoğunluğu da bu tiptir. Bir başka sınıflamada ise memenin büyüklüğüne göre sıralama yapılır. Birinci derece jinekomasti, meme hafif bir tomurcuk şeklindeyken, dördüncü derecede ise sarkmış bir kadın memesi gibidir. İkinci ve üçüncü dereceler bu görüntülerin arasıdır.

5- Ameliyat öncesi ve sonrası neler yaşarım?

Bir hastalığınız veya kullandığınız ilaç varsa doktorunuza bildirin. Bazı ilaçlar kanı sulandırdığı için pıhtılaşmayı engelleyebilir. Bunların jinekomasti ameliyatından bir süre önce kesilmesi gerekir. Ameliyattan bir gece önce duşunuzu alın. Gece 24.00’dan sonra hiç bir şey yiyip içmeyin. Her operasyonda bir miktar heyecan olur. Doktorunuza güvenin. Tıp çok ilerledi. Risk her zaman mevcut ancak eskisi kadar ameliyat komplikasyonu görmüyoruz. Ameliyattan sonra doktorunuz size korse giydirmiş olacak. Bu korsenin 1 ay takılı kalması gerek. Sadece banyo yaparken çıkarabilirsiniz. Dokuların birbirine sıkıca kaynaması için bu gerekli. Dördüncü gün kontrole geldikten sonra banyo yapabilirsiniz. Ağrınız pek olmaz. Ameliyat sırasında memenize uzun süreli ağrı kesiciler yapılır. Ameliyattan sonra da size ağrı kesici ilaçlar verilir. Dolayısı ile ağrı duymazsınız. Doktorunuz antibiyotik vermişse bunu düzenli olarak kullanmalı ve bütün kutuyu bitirmelisiniz. Antibiyotik sizi olası bir enfeksiyondan koruyacaktır. 1 ay süreyle ağır sporlardan kaçınmanız gerekir. Normal günlük işlerinizi 3 gün sonra yapmaya başlayabilirsiniz. Sigara içiyorsanız ameliyattan önce bırakmanız iyi olur. En azından 1 hafta öncesi ve 1 hafta sonrasında içmeyin. Yara iyileşmenizi geciktirebilir. Ameliyat sonrası dikiş alımınız olmaz. Çünkü eriyen dikişler kullanıyorum.

6- Ameliyat kaç saat sürer?

Jinekomasti ameliyatı sadece liposuction ile yağ alımı yapılacaksa 45 dakika içinde biter. Lokal anestezi ile yapılabilir. Sadece liposuction, lipomatöz tip jinekomastide yapılır. Mixt tip jinekomasti varsa liposuction yanı sıra meme bezi de cerrahi olarak alınır. Bu durumda ameliyat 1 saat sürer. Eğer memede sarkma varsa meme dokusu ve yağ dokusu deri ile birlikte alınır. Meme başı küçültülür. Olması gereken yere transfer edilir. Bu durumda ameliyat 1,5 saat sürer. Genel anestezi tercih edilir.  Bazı forumlarda hastaların ameliyattan sonra dren dediğimiz, ameliyat bölgesindeki sıvıları uzaklaştıran hortumlardan rahatsız olduğunu okuyorum. Ben dren kullanmıyorum. Çünkü ben kansız ortamda çalışıyorum. Çok iyi kanama kontrolü yapıyorum. Yeni teknoloji ve ameliyat teknikleri sayesinde bu tür püf noktalarını öğrendim. Hastalarımın konforu için tecrübelerimi kullanıyorum. Yeni tip bazı bantlar sayesinde pansuman bile yapmaya gerek kalmıyor. Ameliyat sonrası morluk ise çok nadir gördüğümüz bir durum. Kanama kontrolünü çok iyi yaptığım için kişisel yatkınlık durumları haricinde morluk pek görmüyorum.

7- Jinekomasti ameliyatı fiyatları yüksek mi?

Estetik ameliyat fiyatları artık ulaşılamaz seviyelerde değil. Çok yaygınlaştı. Fiyatlar ucuzladı. Kredi kartlarına taksit yapılıyor.

8- Jinekomasti ameliyatını SGK karşılar mı?

Jinekomasti ameliyatı estetik bir ameliyattır. Dolayısı ile SGK karşılamaz. Ancak tıbbi bir nedene bağlı jinekomasti olmuşsa ve hastanenin sağlık kurulu bunu kabul ederse SGK ödeme yapar. Bu süreç epey zorlu bir süreçtir.

9 -Ameliyattan sonra hastanede kaç gün yatarım?

Jinekomasti ameliyatı olan hastanın çoğunlukla ciddi bir bakım ihtiyacı yoktur. Bu nedenle genellikle gece yatmadan aynı gün evlerine gidebilirler. Deri dikişi de olan dördüncü derece jinekomasti ameliyatlarından sonra bazen 1 gece hastanede yatırıyorum.

10- Memelerim son halini ameliyattan kaç ay sonra alır?

Ameliyatın hemen sonrasında memelerin tamamen düz olduğunu görürsünüz. Fakat jinekomasti ameliyatı bölgesinde genel bir ödem ve uyuşukluk vardır. Bu durum bir ayda büyük oranda düzelir. Tamamen düzelmesi altı ayı bulur. Ameliyattan 1 ay sonra lenf drenajı yapacak el masajı ya da çeşitli aletlerle yapılan masajı tavsiye ediyorum. Böylece iyileşme daha hızlanmış oluyor.

11- Korseyi ne kadar takmam gerekiyor?

Minimum dört hafta takmalısınız. Benim önerim 4 hafta devamlı takmak, bir dört hafta daha gündüzleri kullanmaya devam etmek. Jinekomasti atletleri de korseden sonra kullanabileceğiniz ürünlerdir.

12- Spor yaparak jinekomastiden kurtulabilir miyim?

Sporun herşeye faydası olduğu gibi jinekomastiye de faydası vardır. Tam olarak geçirmese de özellikle lipomatöz tip jinekomastide çok faydalıdır. En iyi yöntem spor yaparak memeyi olabildiğince küçültmek, geri kalan kısmı da liposuction veya ameliyatla yok etmektir. Spor olarak da ağırlık kullanarak göğüs kaslarını güçlendirici ve yağ yakıcı egzersizler tavsiye edilir. Özellikle kardio egzersizleri, chest press, bench press, pullover, incline pushup, decline pushup, dips egzersizi yararlıdır. İyi bir spor hocası eşliğinde bunları programlayabilirsiniz. Ancak unutulmamalıdır ki göğüs kaslarını çalıştırmak göğüs yağlarını eritecek anlamına gelmez. Siz spor yapın, vücut uygun gördüğü yerlerdeki yağları yakacaktır. Spora devam edilirse bütün vücuttaki fazla yağlar azalacaktır. Ama eğer meme bezi büyümüşse yani glandüler veya mikst tip ise spordan fayda görmezsiniz. Ameliyat şarttır.

13- Ameliyattan sonra ne zaman spor yapabilirim?

Ameliyattan bir ay sonra kendinizi zorlamadan hafif hafif spora başlayabilirsiniz. Ağır sporlar yapacaksanız vücudunuzu dinleyin. Eğer ağrı hissediyorsanız bu sporları biraz daha erteleyin.

14- Ameliyattan sonra ne zaman kontrole gelmeliyim?

Genellikle ameliyattan dört gün sonra bantları tamamen açmak için kontrole çağırıyorum. Daha sonra on beşinci gün, birinci ay ve altıncı ayda hastalarımı görüyorum.

15- Jinekomasti ameliyatından sonra memem tekrar büyüyebilir mi?

Tıbbi bir sorun ( kanser, hormon bozukluğu vs.) olmadıkça jinekomasti ameliyatından sonra meme tekrar büyümez. Çünkü jinekomastide çoğunlukla neden ergenlik çağında alınan kilolar nedeniyle meme dokusunun büyümesidir. Yeniden ergenliğe girmeyeceğiniz göre meme de yeniden büyümez. Ancak diğer nedenler devam ederse büyür.

16. Jinekomasti ameliyatı sonrası iz kalır mı?

Sadece liposuction yapılırsa iz kalmaz. Eğer meme bezi de alınırsa meme başının altında çok ince bir çizgi kalır. O da ton farkı olan yerde olduğu için rahatsız etmez.

17- Mememdeki şişlik jinekomasti değilde kanser olabilir mi?

Olabilir. Bunu ayırt edecek olan plastik cerrahtır. Biz çoğunlukla sadece muayene ile meme kanseri ile jinekomastiyi ayırt edebiliriz. Bu ikisi birbirinden görünüm ve muayene açısından bariz farklılık gösterir. Şüphelendiğimiz durumlarda ise mutlaka meme ultrasonu ve MR, hatta biyopsi yaparak teşhisi netleştiririz.

Sonuç olarak jinekomasti sosyal ve psikolojik bir rahatsızlıktır. Tedavisi cerrahi ve biz plastik cerrahlar için çok kolay bir ameliyattır. Sizin dikkat etmeniz gereken en önemli şey öncelikle bu ameliyata karar vermiş olmak ve kafanıza yatan, güvenebileceğiniz bir plastik cerrah bularak ona kendinizi teslim etmenizdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here