Bundan bir kaç yıl önce meme büyütme ameliyatında kullanılan silikon implantların meme kanserine sebep olacağına dair haberler yayınlandı. Tıp dünyası bu haberlere kayıtsız kalamayacağı için dünyanın önemli otorite kabul edilen merkezleri bununla ilgili araştırmalar yayınladılar.

Bu merkezler haber çıktığı için araştırma yaptılar gibi bir anlam çıkmasın. Bu tür araştırmalar sürekli olarak yapılmakta. Haber çıkınca sansasyona meydan vermemek için tıbbi gerçekleri açıkladılar. Sonuç şuydu. Bazı firmalarca üretilen bazı tür silikonların meme kanserine neden olabileceği, daha doğrusu riski arttırdığı söylendi. Bu firmalar için gereken cezalar ve imalat izinlerinin iptali sağlandı.

Göğüs büyütme ameliyatında kullanılan silikon implantı sektörü tıbbi kapitalizmin en çok kazanç sağladığı sektörlerden biri olduğu için bu alana inanılmaz yatırımlar yapılıyor. Hatta bazı dedikodulara göre alzheimer hastalığından daha fazla bu alana yatırım yapılıyormuş. Dolayısı ile sektörün imaj kaybına uğramaması için tüm güvenlik tedbirleri alınıyor.

Sektörün hakem kurumu olarak kabul edilen,herkes tarafından oradan onay alınmaya çalışılan, gerçekten de işini hakkıyla yaptığı için tıbbi konularda gerçek bir otorite olan  FDA’in bu haberlerden sonra yapılmış tüm araştırmaları toplayıp, kendi araştırmalarıyla test ederek yaptığı açıklama meme büyütme yaptırmak isteyen kişilerin ve üretici firmaların ve hatta biz estetik cerrahların yüreğine su serpti. Açıklama özetle şöyle: silikon ameliyatında kullanılan ve  silikon içeren meme implantlarının takılan kişide bir hastalık veya özellikle meme kanserine sebep olmayacağı anlaşılmıştır. 17 Kasım 2006 tarihinde yapılan açıklamaya göre bugünden itibaren meme büyütme ameliyatında kullanılan silikon jellerin meme kanseriyle ilişkisi olmadığı, rahatça insan vücudunda kullanılabileceği belirtilmiştir. Ancak doğal olarak silikonun meme kanserinden koruyucu özelliği yok.

Bu yüzden genetik olarak meme kanseri riski taşınıyorsa er geç bu ortaya çıkacaktır. O yüzden rutin kontrollerin aksatılmaması gerekir. Silikon ameliyatı ile meme büyütme yaptıran kadınların rutin kontrollerinde mamografiyi kullanması biraz sıkıntılı olabilir. Bu yüzden meme ultrasonu ve meme MR’ı ile tetkikler yaptırılmalıdır. Bazı otoritelere göre meme silikonu takılan kadınlarda meme kanserini daha erken tespit etmek mümkün olabiliyor. Nedeni ise silikonun memeyi öne doğru itmesi. Bu sayede gerek kadının kendisi tarafından gerekse doktoru tarafından memedeki küçük lezyonları muayene ile tespit etmek daha kolay oluyor. Tabi bu iddianın bilimsel bir kanıtı var mı bilemiyorum ama bana oldukça mantıklı geldi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here