silikonla meme büyütme

Silikon protez kullanarak yapılan ameliyatlar dünyada ve bizim ülkemizde oldukça fazla yapılmaktadır. Silikon ameliyatı, göğüslerinden memnun olmayan, göğüsleri küçük yada herhangi bir nedenden dolayı göğsü alınmış olan kadınların imdadına yetişen bir cerrahi tedavi yöntemidir. Doğru ve profesyonel ellerde yapıldığı taktirde oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Ancak ameliyat öncesinde neden ve nasıl yapıldığı konusu en ince ayrıntısına kadar incelenmeli ve buna göre karar verilmelidir.

Silikon ile göğüs estetiği

Bu konu hakkında kişilerin en çok merak ettiği ve cerrahlara en çok yönelttiği soru göğüs büyütmek için meme protezinden başka bir teknik olup olmadığıdır. Günümüzde meme protezi dışında sağlıklı tek meme büyütme yöntemi yağ enjeksiyonu ile meme büyütmedir.

Göğüslerinin küçüklüğünden yakınan kadınların özellikle ilaçlar ile göğüs büyütmeden uzak durmalarının gerektiğini söylemek isterim. Çünkü bu tehlikeli bir yöntemdir. Bunun nedeni ise göğsü bir ilaç büyütebiliyorsa kesinlikle içerisinde hormon barındırması gerekir ve her ne kadar doğal olduğu iddia edilse de bu doğal değildir. Ayrıca alınan hormonlar kansere neden olabileceği gibi kişinin dengesinin bozulmasına da neden olacaktır.

Uygun vakalarda yağ enjeksiyonu yapılabilir. Ancak memelerin büyütülmesi amacı ile yapılan yağ enjeksiyonu işlemi doğru endikasyonla çok güzel sonuçlara ulaştırabildiği gibi uygun olmayan kişilere uygulanırsa istenilen sonuçları tam elde edemeyebilir.

Yapılan meme protezi ameliyatında en çok yapılan hatalar arasında sarkan memeleri bu işlemin toparlayacağı düşüncesi olmaktadır. Bazen az sarkmış bir göğsü toparlayabilir ancak gerçek anlamda sarkan bir göğüs ilk olarak kaldırılması daha sonra protez kullanılarak büyültülmesi sağlanmalıdır.

Kullanılan Protezler

Meme büyütmede kullanılan protezlerin bir çok çeşitli tipleri bulunmaktadır. Fakat hepsinin ortak özelliği dış yüzeylerinin silikon yapıda olmalarıdır. Kalınlığı bir yada birkaç milimetre olan bu silikon torbaların içersine serum, yeni çıkan katı silikon veya sıvı silikon ile doldurulma işlemi yapılıyor.

Eskiden sıkça kullanan serum fizyolojik ile doldurulmuş olan silikonlar artık kullanılmıyor. Çünkü ciddi problemlere neden olduğu kanıtlanmıştır. Şimdi sadece silikon ile doldurulmuş implantlar kullanıyoruz.

Protezler Hangi Şekillerde Olmaktadır?

Anatomik yada damla olarak ve yuvarlak olarak protezler şekil bakımından sınıflamaya tabii tutulurlar. Anatomik olan protezler ele alındığında aynen bir su damlası gibi şekil almaktadır. Kas üzerinde kullanıldığı zaman ise neredeyse tam olarak meme şeklini alabilmekteler.

Yuvarlak silikon ise daha dekolte seven ve dolgulu sütyenlerden kurtulmak isteyen hanımların tercihi oluyor. Fiyatlarına bakarsak damla protezin, yuvarlak protez çeşidine göre daha pahalı olduklarını görmekteyiz.

Ameliyat Aşaması

Operasyonun zorluk derecesine bakılırsa orta derecede olduğunu söylemeliyiz. Ameliyat genel anestezi ile 1.5 saat kadar sürer. 1 gece yatmasını tavsiye etsek de çoğu kişi operasyonun gerçekleştiği gün kişi evine gidebilmekte ve 3-4 gün içinde masa başında çalışan biri ise işine dönebilmektedir.

Ameliyat sonrası

Ameliyatın olduğu ilk gün biraz ağrı yaşanabilir ancak verilecek ağrı kesiciler ile bu ağrılar kontrol altına alınmaktadır. 1 hafta sonra kontrol yapıyoruz. 1 ay kadar ağır sporlar yasak. Ancak ikinci günden itibaren kolu fazla kullanmamak şartıyla hafif yürüyüş yapılabilir.

Yine 1 ay havuz, deniz, hamam, sauna önermiyoruz. Bu süre dahilinde ağır eşyaları da kaldırmamak izlerin düzgün iyileşmesi için çok elzem. Yine birkaç ay memeyi travmalardan korumak şart.

Sonuç olarak; silikon ameliyatı küçük memeli kadınları mutlu etmek için yapılan bir ameliyattır. Fiziki sağlık açısından bir zorunluluğu yoktur. O yüzden kişi açısından en uygun zamanda yapılması doğru olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here