Kadın estetiğinden bahsedildiğinde ilk olarak akla gelen öğelerden biri ve hatta bazılarına göre en önemlisi göğüs dekoltesidir. Kadınlar sosyal yaşantının hangi katmanına üye olursa olsun kadın olmanın en önemli simgelerinden olan memenin estetiğine önem verirler.

Meme büyütme neden gerekir?

Günümüzde memenin doğuştan gelen deformiteleri (meme hipo/hiperplazisi, tüberöz meme….), sonradan oluşan deformiteleri (doğum sonrası meme sarkması, yanık sonrası meme deformiteleri) ve kanser ameliyatları sonrası oluşan meme kayıpları meme büyütme ameliyatı ile başarıyla onarılmaktadır.

Memede hacim eksikliği gelişimsel olabildiği gibi gebelikler ve aşırı kilo kayıpları sonrası da olabilir.Meme dokusundaki yetersizliğin verdiği öz güven eksikliği çeşitli dolgulu sütyenler ile bir nebze azaltılmaya çalışılsa da eksiklik oradadır ve hiçbir zaman da kendi kendine düzelmeyecektir.

Meme büyütme ameliyatı gerektiren pek çok durum vardır. Şöyle bir liste yapacak olursak:

  • doğuştan memenin küçük olması
  • gebelik ve doğum sonrası memenin küçülmesi
  • yaşın ilerlemesi ile memenin küçülmesi
  • kötü huylu veya iyi huylu tümörler yüzünden memenin alınması
  • bir miktar meme volümü olmasına rağmen daha büyük meme arzusu
  • memeler arası büyüklük farkı

Meme büyütmede en çok yapılan operasyon çeşitleri

Silikon meme protezleri ile meme büyütme halen en çok kullanılan yöntemdir. Protez boyutları, özellikleri, şekli ve yerleştirme metodu kişinin göğüs duvarı ve meme dokusu özelliklerine ve kişisel istekler doğrultusunda tayin edilir.

Yuvarlak silikon, damla silikon, çipli silikon, büyük silikon, küçük silikon, yumuşak veya sert silikon, meme protezleri için kullanılan sıfatlardır. Bunları diğer yazılarımızda detaylı olarak anlattık.

Meme altından silikon konması, koltuk altı kesisi, meme ucundan yapılan ameliyat terimleri ise operasyon teknikleri hakkında bize bilgi verir.

Memeye yağ enjeksiyonu

Silikon protezden sonra meme büyütme için kullandığımız en popüler yöntem memeye yağ enjeksiyonudur. Kişinin kendi yağının genelde fazlalık olan bel ve karın ya da basen ve bacaktan alınarak memeye transferi esasına dayanır.

Yağ enjeksiyonu ile meme büyütme maalesef her kadın için uygun değildir. Bu yöntemin uygulanabilmesi için bazı şartlar gerekir. Bunlar:

  • belli bir meme volümü olması gerekir
  • vücutta transfere yetecek kadar yağ olması gerekir
  • memede sarkma olmaması gerekir
  • fazla büyük meme isteği olmaması gerekir

Yağ enjeksiyonu ile meme ancak 1 ya da en fazla 2 beden büyütülebilir. Daha büyük meme istekleri ancak silikon meme protezi ile karşılanabilir. Memede sarkma varsa yağ enjeksiyonu sarkma görüntüsünü arttıracağı için bu yöntem tercih edilmez. Ancak önce memedeki sarkma meme dikleştirme ameliyatı ile düzeltilir, 6 ay sonra memeye yağ enjeksiyonu ile meme volümü arttırılır.

Sonuç olarak: gerek doğuştan gerekse sonradan olan meme küçüklüğü kendiliğinden geçen bir durum değildir. Silikon protez veya yağ enjeksiyonu ile meme büyütme ameliyatları gerekir. Sizin de memeniz küçük ve bu sizin için bir sorunsa bizi 0 212 2967878 den arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here