meme büyütme yöntemleri

Meme büyütme ameliyatı ile ilgili o kadar çok şey yazıldı çizildi ki artık bu konuyu araştıran herkes neredeyse bu konuda uzman. Çağımız teknoloji ve internet çağı. Dolayısı ile bilgi çağı. Ben bu durumdan çok memnunum. Meme büyütme isteyen herkesin konu hakkında bilgi sahibi olması çok güzel. Aslında yapılanlar ve yapılacak olanlar belli. Ama bu makalede benim uyguladığım meme büyütme yöntemleri hakkında bilgi vermek istiyorum.

Silikonla Meme Büyütme

50 yıldan fazladır kadınlar memelerini silikon implantlar ile büyüttürüyorlar. Silikon teknolojisi de bu talebe paralel olarak gelişiyor. Bir kaç yıl öncesine kadar 10-15 yıl ömür biçilen silikon protezlere artık firmalar ömürlük diyebiliyorlar. Ben biraz ihtiyatlı bir plastik cerrahım. Belki de kadın olmam nedeniyle önce hastamın sağlığını düşünüyorum. Bu silikonların ömürlük olması tabi bizi rahatlatıcı bir şey. Ancak bunların sonuçta vücuda yabancı bir madde olduğu unutulmamalı. Vücudumuz sürekli kendini yenileyen bir yapıya sahip. Ancak yaş ilerledikçe hücrelerin yenilenme hızı azalıyor. Zaten yaşlanmaya bağlı hem cildimizde hem de iç organlarımızda sorunlar çıkması bundan. Meme büyütme yöntemi olarak kullandığımız silikon implant takma işleminden sonra bunu ömür boyu kullanıp kullanamayacağımız işte bu yenilenme prosedürü ile ilgili bence. Anlatmak istediğim şu: evet, silikon ömürlük deniyor ama gerçekten ömürlük olduğuna inanmak için bir ömür geçmesi gerekir.

Peki ne yapacağız? Silikon taktırmayacak mıyız? Memelerinizden memnunsanız zaten taktırmanıza gerek yok. Ama memnun değilseniz 50 yıldan fazla süredir kullanılan ve giderek artan sayıda memesini büyüttüren kadınlar tarafından kullanılan implantlara ihtiyacınız var demektir. Silikon insan vücuduna uyumlu bir madde. Bu yüzden memeleri silikonla büyütüyoruz. Dışı pürtüklü bir yüzeye sahip, içi akışkan olmayan yani delinse bile vücut dokularına karışmayan silikonlar hem küçük memeli kadınların hem de biz plastik cerrahların can simidi. İlk zamanlar dışı silikon içi serum fizyolojik dediğimiz % 0,09’luk NaCl yani aslında tuzlu su ile dolu implantlar kullanıldı. Hatta çok yakın zamana kadar bunları kullandık. Artık bu bilgiyi meme büyütme tarihine selam vermek için kullanıyor, bu nedenle size anlatıyoruz. Bir de tabi bir çok kaynakta hala bu bilgi geçtiği için doğru bilgiyi aktarmak niyetimiz.

Yağ Enjeksiyonu İle Meme Büyütme

Hastaların en çok kafasını karıştıran meme büyütme yöntemi bu. Çünkü silikonla meme büyütme yönteminin hiç bir plastik cerrah tarafından tartışıldığını duymamışsınızdır. Çünkü herkes kabul eder ki en ideal meme büyütme yöntemi silikon taktırmaktır. Yağ enjeksiyonu konusunda ise dediğim gibi aramızda görüş farklılıkları var. Benim görüşüm ve ne yaptığımı anlatmak isterim. Meme büyütmede ilk tercihim asla değil. Çünkü pratik değil. Yani kalıcılığı olmadığı için size tekrar tekrar iş çıkartıyor. 4-5 defa uygulandıktan sonra ancak kalıcılıktan söz etmek mümkün. 4-5 defa ameliyat olmak pek pratik olmasa gerek. Masrafı da cabası. Bir başka sakıncası çok büyük bir meme istiyorsanız hayal kırıklığı yaratabilir.

Peki ben hangi durumlarda yağ enjeksiyonu ile meme büyütme yöntemini tercih ediyorum? En çok asimetrik memelerde kullanıyorum. Memenin bir çok büyük diğeri de olması gerekenden küçük olabiliyor. Büyük memeyi küçültüyorum, küçük olana da yağ enjeksiyonu yaparak simetriyi sağlıyorum. Niye bu durumda silikon takmıyorum? Çünkü bir memede silikon var diğerinde yoksa aynı olmuyorlar. Silikon olan daha dik duruyor. Hoş gözükmüyor. Bazen göğüs kafesinde deformiteler olabiliyor. O durumda da en iyi tercih yağ enjeksiyonu. Birde meme protezi takılan çok zayıf kadınlarda zamanla göğüs kafesinin yanlarında rippling dediğimiz dalgalanmalar, çukurluklar olabiliyor. Bunda da yağ enjeksiyonu yapıyorum. Ayrıca memesi orta büyüklükte olupta daha dolgun görünmesini isteyen hastalarda bence ideal.

Dolgu İle Meme Büyütme

Bu da yine birçok plastik cerrah tarafından yapılmasına rağmen ben kesinlikle yapmıyorum. İleride dolgu teknolojisi gelişirde aynen yüzde yaptığımız gibi tamamen güvenli hale gelirse düşünebilirim. O yüzden bu konuda fazla bir şey yazmak istemiyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here