Kadınların %85 inde memelerin boyutları birbirinden farklıdır. Çoğu kadın bu farkı fark etmez. Bazı kadınlarda ise bu farkın fark edilmemesi imkânsızdır. Memeler arası farkın az olduğu bayanlarda bu fark emzirme sonrası daha bariz duruma gelir. Büyük olan meme daha çok sarkar.

Göğüsler arasında aşırı derecede fark olan bayanlarda durum çoğunlukla gelişimsel bir sıkıntıdır. Bir meme daha büyük olup aşağı sarkabilir. Memeler arasındaki fark daha da büyüyebilir.

Memelerden birinde tüp meme deformitesi dediğimiz memede şekil bozukluğu yapan bir durum söz konusudur. Bu da memelerin şekil ve boyut olarak birbirinden farklı görünmesine yola açar.

Memede asimetri neden olur?

Göğüs kafesi yapısında asimetri olanlar, omurga eğriliği olanlar ve bazı genetik sendromlarda da (Örnek Poland sendromu tek taraflı meme, göğüs kası yoktur ve aynı taraf elde parmak anomalileri olabilir.) memeler arasında büyüklük ve göğüs kafesinde yapışma yeri farkı olabilir.

Çocukluk yaşlarında geçirilen göğüs kafesi travmaları ya da göğüs derisi yanıkları genç kızlık döneminde memeler arasında şekil ve boyut farkına yol açabilir. Yaralanmış doku normal doku kadar büyümediğinden bu durum oluşur. Bu durumda sağlıklı deri dokuları özel bazı yöntemler ile genişletilebilir.

Daha sonrasında meme implantı ile göğüs büyütme ya da yağ enjeksiyonları ile meme dokuları arası volüm farkı düzeltilebilir. İstenilen sonuca ulaşmak için birden fazla cerrahi girişim gerekir. 18 yaşını bitirdikten sonra ameliyatlara başlanabilir. Ben sanırım kadın estetik doktoru olduğum için bu durumlarla çok karşılaşıyorum.

Birbirinden farklı memelerin yaratığı sıkıntılar nelerdir? 

1- Duruş bozuklukları, omurga eğriliği: sadece görsel değil, fonksiyonel sıkıntılar da yaratır. Örneğin bel ve boyun ağrıları olur. Hatta vücudun, memenin ağır tarafına eğilmek zorunda kalmasıyla boyun fıtığı bile meydana gelebilir.

2- Kendine güven eksikliği: eşine karşı kendini eksik hissedebilir. Mayo veya bikini giyme sorunu yaşanabilir.

3- İç ve dış giyim sıkıntısı: kıyafetleri faklı boyuttaki memelere uydurmak zordur. Ya çok kapalı giysi giymek, ya da küçük olan memeye silikon aparatlarla takviye gerekir.

Düzeltmek için ne yapıyoruz?

1- Nedene yönelik tedavi seçilir.

2- Bazen küçük olana meme büyütme ya da büyük olana meme küçültme yapılır. Ama çoğunlukla her iki memeye de müdahale gerekir. Küçük olan büyütülür, büyük olana da toplama işlemi uygulanır.

3- Farklı boy ve yükseklikte silikon protezler ile eşitlik sağlanabilir. Göğüs kafesindeki yükseklik farkı da böylece çözümlenir.

Sonuç olarak: siz de memenizde boyut farklılığından dolayı asimetri olduğunu düşünüyorsanız teşhis ve tedavi hakkında bilgi almak için bizi arayabilirsiniz. Tel&Whatsapp No: 0090 533 6921598

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here