meme büyütme ameliyatı defne erkara

Meme Büyütme Ameliyatı Nedir?

Bayanların,  göğüslerinin büyüklüğünde değişikliğe gitmek istemesi, özellikle son zamanlarda oldukça sık karşımıza çıkan bir durumdur. Meme dokusunun olması gerektiği gibi gelişmemesi, gelişmiş olan meme dokusunun kilo kaybı ve emzirme sonrası etkenlere bağlı olarak küçülmeye uğraması gibi durumlar kişiye rahatsızlık verebilmektedir. Böyle durumlarda kişinin isteğine bağlı olarak augmentasyon mamoplasti olarak da adlandırılan meme büyütme ameliyatı uygulanabilir. Küçük göğüslere sahip olan bayanlar meme implantları ile memelerinde büyüme yaptırabilir ya da çeşitli etkenlerden dolayı sarkmış olan göğüslerini protezler ile dikleştirebilirler.

Meme büyütme ameliyatı sırasında bireyin var olan meme dokusu, şekli, ölçüleri ve yanı sıra sahip olmak istediği ölçü gibi kriterlerin ön değerlendirmesi yapılarak bir planlamaya gidilir. Hastanın şahsi özelliklerine binaen yapılan bu planlamanın akabinde hangi tip, hangi boyutta protezin daha uygun olduğuna ve bu protezin hangi seviyeye yerleştirileceğine yönelik olarak karara varılır. Her ne kadar estetik bir işlem olsa bile gerçekleştirilirken dikkate alınması gereken bir takım tıbbi kurallar söz konusudur. Bundan dolayı hastanın istekleri dikkate alınsa da operasyonun başarılı ve doğal bir sonuç vermesi açısından bu kurallar estetik cerrahlar için öncelikle taşımaktadır. Tıpkı diğer ameliyatlar gibi hastanın güvenliği, meme büyütme ameliyatında da büyük önem arz etmektedir.

Meme Büyütme Ameliyatı, Kimlere Uygulanabilir?

Meme büyütme ameliyatı yapılacak olan kişinin göğüsleri bedenine oranla küçüktür. Söz konusu bu küçüklük doğuştan gelen bir olabildiği küçüklük olabildiği gibi gebelik sonrası da ortaya çıkmış olabilir.  Her bayanda iki meme dokusu arasında büyüklük, pozisyon ve sarkıklık yönünden farklılıklar söz konusudur. Bazı bayanlarda ise bu farklılıklar daha bir belirgindir ve bu durumda da göğüs büyütme ameliyatı esnasında asimetrik görüntünün giderilerek, her iki meme arasındaki bu farklılıkların önemli ölçüde giderilmesi mümkündür. Bu operasyonlarda nihai amaç, hastanın kendine olan güvenini arttırarak kıyafet seçiminde daha özgür olabilmesine yardımcı olmaktır.

Göğüslerin gelişimi pubertenin sonuna dek devam etmekte olan bir süreci kapsamaktadır. Sonrasında yaşam boyu maruz kalınan kilo verme, hormonal farklılıklar, gebelik ve emzirme ve yaşın ilerlemesi gibi durumlar dolayısıyla meme şeklinde değişiklikler meydana gelebilir. Eğer tıbbi bir zaruriyet söz konusu değil ise meme estetiğinde 18 yaşı beklemek ve meme gelişiminin tamamlanmasını beklemek gerekmektedir. Operasyon sonrasında gebe kalma planı yapan, bebeğini emziren, çok sık aralıklarla aşırı kilo olmamaları olan bayanlarda estetik meme büyütme cerrahisi uygulamalarını gerçekleştirmek doğru değildir. Daha uzun vadeli ve sağlıklı bir sonuç alabilmek için bireyin kilosunun sabit olması, gebelik ve emzirme sonrasında minimum 6 ay beklenerek göğsün en son şeklini alması ve gebeliğe bağlı olarak meydana gelen değişikliklerin normale dönmesinin beklenmesi gerekmektedir. Ancak burada unutulmaması gereken husus her hastanın farklı özelliklere sahip olduğu ve meme büyütme operasyonunu yapacak olan cerrahın bireysel özellikleri dikkate alması gerektiğidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here